Тема: Коли тобі сутужно – прийде на поміч дружба
Матеріал уроку.А. Костецький «Буває все...», «Краще — з друзями разом!», «Словник
Славка»
Мета: формувати
вміння висловлювати власні судження і визначати
головну думку твору, аналізувати віршовані твори;
удосконалювати
навички виразного читання; збагачувати активний словник учнів;
розвивати зв’язне мовлення;
виховувати почуття товариськості,
виховувати бажання бути уважним до своїх друзів і бути самому справжнім
другом;
створювати
умови для розкриття особистості кожної дитини, формувати позитивні емоції від
спілкування.
Обладнання: портрет А.
Костецького, картки зі словами, картка з словом
«дружба» в кольоровому оформленні, картки з прислів’ями, запис пісні «Справжній
друг» муз. Б. Савельєва, слова М. Пляцковського
ХІД УРОКУ
I.
Змістова й
мотиваційна підготовка учнів до сприйняття теми.
1.
–– Діти, сьогодні я вас запрошую познайомитись з наступним,новим і
надзвичайно цікавим розділом нашої
«Читанки».
Знайдіть його у змісті і мовчки
прочитайте назви творів, які ввійшли до розділу. ( Назва розділу з’являється на
дошці або екрані.)
( Власні умовиводи, передбачення:
учні висловлюють міркування, про що йтиметься у розділі.)
- Чи зацікавили вас назви творів?
2. Аналіз власних передбачень.
– Прочитайте перші два абзаци
вступної статті. Чи справдились ваші передбачення, що нового ви можете додати?
ІІ.
Актуалізація опорних знань учнів
1. Вікторина
«Згадайте назви віршів».
— Пригадайте
назви віршів, знайомих вам з уроків читання у 2 і 3 класі, прочитавши уривки з
них. Будьте уважні, адже в кожному з них прихована назва.
«Б_тьк_вщ_н_
— ц_ м_м_ і т_т_» («Батьківщина»)
«Найдорожчестоїтьзасловами:всвітівсепочинаєтьсязмами»
(«Все починається з мами»)
«Жал_, що є
в_е дл_ вс_ого д_вн_ і_ена» («Імена»)
«Метеликаловитиянехочу_»
(«Не хочу!»)
«Ох,
н_пр_ст_ т_к х_д_т_ в Г_СТ_!» («У гостях»)
«Усе, що згубили, — шукайте й знаходьте!» («Бюро знахідок»)
— Чи
пригадали ви автора цих творів? (Анатолій Костецький)
2. Читання
деформованого тексту.
— Із
творчістю Анатолія Костецького ми вже знайомилися. Пригадайте, про що він
пише.
Головні герої віршів поета — це ваші ровесники. Вони жваві, непосидючі,
вони — мрійники і фантазери. Які теми розкриває Костецький у своїх творах, ви
дізнаєтесь, прочитавши деформований текст.
У свохї рахтво
тоеп шипе пор четяди житят, неспонев відкттіври, могуру. коритВід і йозсерно,
але зеб чаньпов опет вогорить рпо ет, як треаб жидрути, битилю, ямріти,
тивчися. (У своїх творах поет пише про дитяче життя, сповнене відкриттів,
гумору. Відкрито і серйозно, але без повчань поет говорить про те, як треба
дружити, любити, мріяти, вчитися.)
II. Повідомлення теми уроку
— На
сьогоднішньому уроці ми познайомимося із новими героями творів Анатолія
Костецького і будемо говорити про дуже важливе поняття в
стосунках між людьми.
Асоціативний кущ (навпаки).
––– Прочитайте групу слів і
спробуйте зрозуміти, яке слово об’єднує всі ці слова.
Дружба
(Діти можуть висловлювати різні
варіанти, вчитель пропонує обґрунтувати свій вибір, керує напрямком думки.)
–
Якого кольору ви уявляєте це слово( У вчителя є заготовки у різному
кольоровому оформленні і вони всі мають бути представлені на дошці.)
–
Тема нашого уроку « Коли тобі сутужно – прийде на поміч дружба». – Як
ви можете пояснити назву уроку?
III. Опрацювання вірша А. Костецького «Буває все...»
1. Слухання вірша,
який читає учитель.
— Чого у
світі не буває ніколи?
2. Словникова
робота.
.
3. Повторне
читання вірша мовчки.
— Що
означає, коли тебе забув друг?
4. Аналіз
вірша. Вибіркове читання.
— Які незвичайні
явища трапляються у світі?
—
Прочитайте, чого не буває ніколи. Чи погоджуєтеся ви з цими словами?
— Продовжте
міркування: «Справжній друг — це той, хто...».
5. Вправи для
розвитку швидкості читання.
1) Читання
«луною» за вчителем.
2) Знайдіть
і прочитайте найкоротше і найдовше речення. Найдовше речення прочитайте на
одному видиху.
6. Виразне
читання вірша.
— Які
розділові знаки зустрічаються у вірші? Після яких рядків слід робити коротку
паузу, а після яких — довгу? На яких словах в останньому реченні потрібно
зробити логічний наголос?
7. Осмислення змісту вірша.
–– Які б слова ви прочитали з
тривогою, чому? Чи є у вірші щось таке, чого б ви не хотіли, щоб трапилося з
вами ? Давайте подумаємо, якими повинні бути стосунки, «щоб друг тебе не
забув»?
Діти називають свої варіанти.
Вчитель підсумовує: повинне бути гуманне ставлення до друзів.
(Визначення з’являється на дошці, діти повторюють що таке «гуманне ставлення»).
IV. Опрацювання вірша А. Костецького
«Краще — з друзями разом!»
1.
Тепер ми
згадаємо, що ще краще робити з друзями. Виразне читання вірша дитиною, що підготувалася.
–Від чийого імені ведеться розповідь?
— Коли відбуваються описані події?
2. Повторне
читання вірша «ланцюжком».
— Про які
почуття розповідає хлопчик?
3. Аналіз
змісту вірша з елементами вибіркового читання.
— Які слова вірша підкреслюють міцність дружби хлопців?
— Наведіть
рядки, що передають захоплення друзів катанням на санках.
— Чому
Славко не відгукнувся на запрошення хлопців?
— Як
розумієте вислів за так? Чому Славко забув хлоп’ячу дружбу?
— Як друзі
його «перевиховали»? А як інколи діти
перевиховують друзів?
— Прочитайте
слова, в яких передається головна думка вірша.
4. Вправи для
розвитку швидкості читання.
1) Вправа на
правильне інтонування речень
— Прочитайте
всі окличні речення, а потім — питальні.
2) Гра
«Доведіть, що...» (реченнями з тексту)
...дія
відбувається взимку;
...хлопцям
було весело обом;
...хлопці не
забули вчинку Славка;
...хлопці
вірять у хлопчачу дружбу;
...друзям
вдалося змінити Славка.
5. Розвиток
зв’язного мовлення.
1 група
Підготувати
розповідь про те, якими уявляєте собі хлопців, де вони живуть, що з ними могло
трапитись далі.
2 група
Уявіть, що
вам слід створити мультфільм за цим віршем. Розкажіть, в якій послідовності
мають бути зображені події.
6. Виразне
читання вірша.
V. Фізкультхвилинка.
VІ. Опрацювання вірша А. Костецького «Словник Славка»
1. Виразне
читання вірша вчителем.
— Що за
незвичний словник був у Славка?
2. Словникова
робота. Вправа на миттєве сприймання слів.
Слова на
картках-блискавках: запитай — засміється, попроси — попросить, врешті-решт,
дарма — нема.
— Прочитайте
слова. Назвіть спільні буквені частини у кожній парі слів.
3. Повторне
читання вірша (мовчки).
Учитель
проводить під час читання гру «Небо і земля».
— Яка небезпека чатує на Славка?
4. Аналіз
змісту вірша.
— Чим
незвичний словник у Славка? В якому значенні вжите у вірші слово словник?
(Запас слів, якими користується людина у своєму мовленні.)
— Зі
скількох слів складається словник Славка? Оберіть
слова із цього словника. Поміркуйте, про що вони свідчать.
—
Прочитайте, яка небезпека чатує на Славка.
— Чи хотіли
б ви мати такого друга? Чому?
— Що можете
порадити Славкові, щоб він не залишився на самоті?
— Які слова
слід частіше вживати, щоб спілкування приносило задоволення?
Гра «Хто
знайде швидше?»
Учитель
читає речення, які є відповідями Славка. Учні знаходять і зачитують, яким було
прохання до нього. (Наприклад, учитель читає: «І почуєш: — Неохота!»,
учні: «Запитай: — Зробив роботу?»)
6. Виразне
читання вірша.
— Яку
інтонацію читання підказують виділені слова?
VІI. Підсумок уроку
1.
— Що об’єднує три вірші А. Костецького, які ми
сьогодні читали?
2. –– ЩО КОРИСНОГО ВИ ВЗЯЛИ З НАШОГО
УРОКУ, ЧОГО НАВЧИЛИСЯ? (
СТОСУНКИ З ДРУЗЯМИ ПОВИННІ БУТИ ГУМАННІ, СПІЛКУВАТИСЯ ПОТРІБНО КУЛЬТУРНО І
ТОЛЕРАНТНО ).
3. — Складемо прислів’я про дружбу:
Людина без друзів, ………………… пізнається в біді.
Справжній друг …………………. шукають.
Дружби дружбою ………………….. що дерево без коріння.
Друга шукай, ………………… найдорожчий скарб.
Дружба –– ………………… а знайдеш —
тримай.
4. Слухання пісні « Справжній друг».
5. Практична вправа.
Коло друзів « Мій хороший товариш» ( Діти і вчитель стають в коло і,
звертаючись один до одного, розповідають, завдяки яким хорошим рисам характеру
хотіли б дружити з тим, хто стоїть поруч.)
Немає коментарів:
Дописати коментар