5 листопада 2016 р.

Урок - мандрівка Вступ до теми " Літературні казки".



Урок - мандрівка
Вступ до теми. Літературні казки.
Мета: продовжити знайомити учнів з особистістю Івана Франка, розвивати вміння виділяти в тексті головне, визначати основну думку твору; учити дітей давати характеристику дійовим особам; виховувати почуття дружби і товариськості.
Матеріали до уроку: тексти творів В.Бичко «Казка, друзі, не на сміх…», І.Франка «Лисичка - кума».
Хід уроку
І.Організація класу.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Читання вірша.
Казка – вигадка, та в ній – в шкаралупці золотій
Зерня сховане смачне.
Хто дістане, той почне думу думать про життя,
Збудить в серці почуття, мов торкнеться до вогню – 
Вийде сміло на борню за добро і проти зла!
В казці – сила немала! 
В.Бичко
(на дошці)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
На дошці записано зашифровану назву розділу:
Л ж і ж т ж е ж р ж а ж т ж у ж р ж н ж і  к ж а ж з ж к ж и.
       Розшифруйте  назву розділу, закресливши букви, які повторюються.
       Отже, ми сьогодні починаємо вивчення нової  теми – «Літературні казки».
«Мозковий штурм».

Діти намагаються визначити , про що йтиметься в розділі, з’ясовують, як можна класифікувати казки.
ІV. Сприймання та засвоєння матеріалу уроку.
                   Діти, я вас запрошую у мандрівку до чарівної Країни Казок.



 Давайте ознайомимось з картою нашого маршруту.
                  План
1.     Галявина знайомств.
2.     Мовна доріжка.
3.     Казковий гай.
4.     Озеро відпочинку.
5.     Стежинка дружби.
6.     Брама країни Казок.

1)      Галявина знайомств.
Ознайомлення з життєвим і творчим шляхом І.Франка.
Виступи групи «літераторів».
2)      Мовна доріжка.
       Упізнай вірш.
Надійшла весна прекрасна,
многоцвітна, тепла, ясна… («Надійшла весна».)
Плакала киця на кухні; аж їй очиці попухли … («Киця».)
3)      Казковий гай.
Опрацювання казки І.Франка «Лисичка - кума».
Робота над заголовком.
4)      Словникова робота.
На дошці записані колонки слів, учні читають і пояснюють значення слів.
Корч                 чудернацькі      схрупала
Полуденок          досягну          злостивий
Горнятко             згамкаю            лячно

5)       Складання словничка.
        Кума                                        хитра
Сестричка           ЛИСИЧКА                 руда
    Спритна                                      підступна
6)      Робота в парах. Уточнення значень висловів.
Завдання: з’єднати вислів із його значенням.
Накивати п’ятами 

Ані пари з вуст.
Мурашки поза плечима бігали.
Не мати ніякої спілки.

 Не знайти спільної мови, бути недружними.
Страшно, лячно.
Втікати.
Мовчати.

7)      Первинне сприймання казки учнями.
Учитель читає казку до слів: «Пішов Вовчик у корчі, - дивиться: ого!»
Кінцівку учні дочитують самостійно впівголоса.
V. Фізкультхвилинка.
VІ. Повторне читання учнем казки (мовчки).
Під час читання учитель проводить гру «Небо і Земля».
VІІ. Відтворення змісту прочитаного з елементами вибіркового  читання.
VІІІ. Читання в особах частин казки (робота в групах).
8)      Стежинка дружби.
Робота в групах. Вправа «Обери позицію».
Завдання: оберіть прислів’я, яке, на вашу думку, відповідає змісту казки. Обґрунтуйте свій вибір.
§     Праця годує, а лінь марнує.
§     Неправдою світ пройдеш, та назад не вернешся.
§     Доля карає тих, у кого очі завидющі, а руки загребущі.
Учні займають позицію, працюють в утворених групах.
9)    Творчий переказ казки.
     Як би ви змінили зачин казки? Основну частину? Кінцівку? 
     Зачитайте, який уривок вас найбільше вразив.
Презентація групової роботи.
ІХ. Робота в зошитах. 
Складання плану казки (самостійно).
Х.Підсумок уроку.
Брама країни Казок.
     Доведіть,що твір «Лисичка - кума» – казка. 
     До кого з героїв казки можна віднести прислів’я:
Сл..в..м,  як л..ст..м ст..л.., а  д..л..м,  як г..лк..м.. к..л..  .
(Словом, як листом стеле, а ділом, як голками коле).
Гра «Квітка - семицвітка».
     Складіть сім побажань вовчикові.
ХІ. Домашнє завдання.
Художники: підготувати ілюстрації до казки.
Мовознавці: підібрати прислів’я, що характеризують головних героїв казок.













Немає коментарів:

Дописати коментар