31 жовтня 2016 р.

Урок – гра. Тема: Добро довго пам’ятається.

Урок – гра
Тема: Добро довго пам’ятається.
Мета: учити самостійно орієнтуватися в структурі художнього твору, стежити за логікою подій твору, аналізувати позитивні та негативні риси характеру героїв казки; доводити свою думку, вдосконалювати вміння  творчо переказувати текст; викликати захоплення сміливими людьми; виховувати почуття поваги до них.
Матеріал до уроку: текст твору Всеволода Нестайка «Жевжик».
Обладнання: картки зі словами, матеріал до гри.
Хід уроку.
І. Організація класу.
Знову день почався, діти!
Всі зібрались  на урок.
Тож пора нам поспішати,
Кличе в подорож дзвінок.
Сьогодні у нас незвичайний урок.
У казку сьогодні ми зробимо крок.
Із казкою ми зустрічались не раз,
І знову вона завітає до нас.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.    Перевірка домашнього  завдання.
Зачитування своїх рішень «Яку позицію я займу у своєму житті».

Застосування інтерактивної технології на уроках


Інтерактивні методи навчання

Навчитись читати – головне завдання початкової школи. Читання є основою опанування усіх наук, розвитку людського інтелекту. Без високої культури читання, - наголошував О.В.Сухомлинський – немає ні школи, ні справжньої розумової праці. Вміння читати – найважливіший інструмент навчання. За час навчання в початковій школі учневі необхідно досягти читати зі швидкістю дорослого. Це буде міцним фундаментом для оволодіння основами наук в основній і старшій школах, важливим засобом розвитку і саморозвитку особистості учня.

22 жовтня 2016 р.

Інноваційні технології навчання в сучасній школі

Інноваційні технології навчання в сучасній школі
В статті дається визначення поняття "інновація", „інноваційні педагогічні технології". Розкриваються основні методологічні вимоги, яким повинна відповідати педагогічна технологія. Аналізуються основні групи інноваційних педагогічних технологій, які підвищують якість підготовки спеціалістів на рівні міжнародних стандартів.
Ключові слова: інновація, інноваційні педагогічні технології, сучасна школа, якість підготовки спеціалістів.

21 жовтня 2016 р.

Програмові зміни за новою програмою 2 клас

Українська мова 2 клас
 Знято фіксовану кількість годин на кожну тему. Опис ключових змін до оновлених програм початкової школи 4 1.Писемне мовлення: у змісті і у вимогах знято записування складеного зв’язного висловлювання; кількість слів у складеному усному висловлюванні приведена у відповідність із кількістю речень:було 40 слів - замінили на 20. 2.Мовна змістова лінія.  Звуки і букви. У вимоги додали: будує звукові моделі слів типу джміль, ящірка та слів з· апострофом.  Правила переносу доповнили правилами переносу з буквосполученнями дж, дз, йо,· ьо,словами з апострофом.  Вилучили повністю теми про ненаголошені голосні та спільнокореневі слова, перенісши їх у· 3 клас.  Слово. У вимоги додали: знає і пояснює термін іменник (прикметник, дієслово)на· конкретному прикладі.  Речення. У зміст і у вимоги додали вилучене з 1 класу: будує схеми простих речень,· позначаючи слова умовними позначками, зокрема і зі службовими частинами мови( без уживання терміну). Вилучили об’єднання простих речень та встановлення відмінностей у змісті подібних речень.  Правопис. Вилучили правопис слів із ненаголошеними голосними Е-И.·  У «словникові» слова додали слово ноутбук.·  Вилучили з програмових вимог письмо на дошці.

18 жовтня 2016 р.

Свято Букваря

Свято Букваря
Шановні гості! Дорогі друзі! Любі діти!
 Ось і настав день, коли ви закінчили працювати з першим підручником – Букварем.     Ще вчора наші першокласники перегорнули  останню сторінку цієї книги – вони закінчили знайомитись з літерами. Сьогодні ми святкуємо першу перемогу наших  найменших школярів,  ми зібрались, щоб сказати добрі слова тому, хто був другом,  хто мовчав, але кожну мить вчив вас.
  Благословенна та ясна година, коли Буквар бере до рук дитина..... Яка це відповідальна мить! З цього часу в житті дітей розпочинається новий період, бо Буквар – це перша сходинка  до знань. Як швидко лине час...

1уч.
Зовсім, зовсім ще недавно,
Вересневої пори
Мами в школу нас за руки
Несміливих привели

Учні (разом)
А сьогодні ми вже справжні,
Справжні, справжні школярі!

Виховний захід "Книжкове свято"

Книжкове свято

(Над дверима плакат „Книги – найкращі друзі!” Хлопчик в костюмі Букваря проводить першокласників до бібліотеки, де їх зустрічає Грайлик - Читайлик).
Грайлик – Читайлик:
Добрий день, дорогі друзі. Я дуже радий зустрічі з вами. Я так давно на неї чекав. Зачекайте! Зачекайте! Хто вас привів у цей чудовий дім?
Учень:
Є книг багато – радісних, печальних,
Товстих, тонких, барвистих, наче жар,
Але одна - книжка усім начальник,
І звуть її по простому – Буквар.
Він нас повів по буквах, як по східцях
Як по життю – по сторінках своїх.
І от привів нарешті – подивіться -
У мудрий світ чудесних скарбів - книг.
( В.Бичко)
Грайлик – Читайлик:
О, дякую тобі, любий Букварику, що ти привів до нас цих симпатичних школярів- першокласників. Сподіваюсь, що вони будуть мені і жителям цього прекрасного будинку чудовими друзями.Але перш, ніж повести мову про мудрі книги, я хочу познайомити вас із Королевою книг. Ви хочете з нею познайомитись?
Діти: ХОЧЕМО!
Грайлик – Читайлик: Тоді відгадайте загадку.
Бачить – не бачить,
Чути – не чує,
Мовчки говорить,
Добре мудрує.
Кривду соромить,
Правди навчає,
Часом жартує,
Смішки справляє.
Діти: КНИГА!

Виховний захід " Посвята в читачі"

Посвята в читачі
(Сценарій заходу для молодших школярів)
Шановні колеги! Пропоную вашій увазі сценарій "Посвята в читачі". Це своєрідна театралізована екскурсія по бібліотеці, знайомство з певним колом літератури для малюків та її розташуванням на абонементі. Даний матеріал, можливо, дуже об'ємний. Тому, за вашим бажанням, його можна скоротити, виключивши певні блоки сценарію.

Використовуючи цей сценарій, можна залучити ляльковий гурток або запросити для виконання ролей учнів 5-6 класів. Якщо можливості обмежені, буде достатньо двох бібліотекарів та комплекту ляльок (ведучий та виконавець інших ролей за ширмою).

Бібліотекар: Добрий день, любі друзі! Я рада вітати вас в бібліотеці. Кожного разу, коли ви потрапляєте в незнайоме місце, вам хочеться довідатись про щось нове і цікаве. В подорожі вас супроводжує гід. Тож тут, в бібліотеці, вашим гідом буду я - бібліотекар… Вас чекають зустрічі з мешканцями нашого чудового Читай-міста. А наприкінці подорожі Королева Книга посвятить вас у читачі.
У книжковім Читай-місті
Всюди тут самі полиці,
Більші, менші - непорожні,
Книги на полиці кожній!
У твердій, м'якій оправі,
Кольорові всі, яскраві…
В цій ось - вірші,
В іншій - казка…
Вибирай собі, будь ласка!
Читачеві треба знати
Як книжечки вибирати,
Де цікавої шукати,
Щоб швиденько прочитати.
Тож швиденько вирушаймо
Читай-місто пізнавати!

17 жовтня 2016 р.

Урок. Цікаво вивчати словникові слова

Тема. Робота зі словниковими словами
Тип уроку : урок рефлексії
Клас  3-А
Предмет   українська мова
Основні цілі уроку:
а)  діяльнісні: 
- підвищувати орфографічну грамотність при вивченні словникових слів,
- вчити дітей  засвоювати на практиці словникові слова,
- закріплювати вміння розрізняти  наголошені і ненаголошені склади, виділяти наголошений  звук у слові,
- вчити виявляти причини утруднення у написанні словникових слів,
-  тренувати пам’ять, орфографічну пильність,-
- розвивати уважність, орфографічну зіркість та здібність  сприймати слова з голосу.

б) навчальні : сприяти  засвоєнню учнями  правопису  словникових слів

Очікуванні результати:
а)знання:
- знати правопис  словникових слів, які засвоїли учні на уроці,
 б) уміння:
 -  вміти  на  малюнках  словникових слів зображати сумнівну  букву, користуватися різними видами словників.

Розумові операції:
Аналіз, порівняння  асоціація, узагальнення, класифікація.

Демонстраційний матеріал: малюнки словникових слів, дитячі маски,  словниковий тренажер,
 карта України
Технічне забезпечення уроку: комп’ютер
Обладнання : Слайди, тлумачний словничок для кмітливих діточок.

Хід уроку.
І.  Самовизначення до діяльності
Забезпечення емоційної готовності до уроку
1)    Мотиваційний етап
«Обмін усмішками»
Нумо,  діти, підведіться!
            Всім приємно  посміхніться.
Добрий день!

Діти, посміхніться  один одному. Нехай ця усмішка збережеться протягом  усього уроку.
Бажаю вам старанності, уваги, сумлінності, радості та успіхів у навчанні.
Діти, коли я йшла до вас на урок, то хотіла  зробити його  дуже гарним і цікавим. Але по дорозі мене зустрів осінній вітер і всі слова, які я несла  до вас , він порозкидав, деякі голосні я так і не знайшла. Тож допоможіть мені  прочитати слова.
ІІ. Актуалізація знань і фіксація  утруднень у діяльності
1.    Анаграми.     Прочитайте слова, переставивши склади та вставивши  букви, поставте наголос.
Л…Н  ДАР  КА                           НИ  С…    ВО
ІІІ. Локалізація утруднення
Проблемна ситуація
-          Змініть  слово календар і восени   так , щоб ненаголошений голосний  у другому складі став наголошеним
-          
-        Діти, хто зміг змінити слова   так, що невідомий голосний звук став наголошеним.
-        То що ж це за слова?
-        Це словникові слова,їх  наголосом перевірити не можна.
Побудова проекту виходу з утруднення
-         Так , діти, це слова, вимову і правопис яких  ви повинні запам’ятати, або звернутися до орфографічного словника. (Демонстрація орфографічного словника)


Повідомлення теми і завдань уроку
Тож темою нашого уроку  є робота зі словниковими словами, бо…
-        Про ці слова знають  не тільки школярі , а й учні лісової школи. 
-        Пригадаймо, діти, як білочка навчилася запам’ятовувати словникові слова. Вирушаємо до казкового лісу.
 3 Інсценізація казки
Біля дошки  стоїть білочка,  задумливо чухає за вушком.
 Сьогодні мені потрібно написати  твір про дятла. Як же написати це  слово  «дятел»  чи «дятил»?
Побіжу до тітоньки сови. Вона мудра, вона все знає.
Тітонько Сова! Скажіть, будь ласка, а як  потрібно перевірити правильність  написання слова дятел?.Я переглянула всі вивчені правила, але жодне з них  не пояснює правопис  слова.
Сова
Є такі слова, правопис яких  потрібно  запам’ятовувати або перевіряти їх написання за словником. Тому такі слова  назвали словниковими. Щоб краще  запам’ятати їх  правильне написання, пораджу тобі зобразити малюнок цього слова і написати на ньому саме ту букву, яка викликає сумніви. Так, щоб  запам’ятати  написання букви Е у слові «дятел», можна намалювати дятлика на гілці і поселити його  жити в хатинці, схожій на букву Е. (Показує малюнок) ( Метод графічних асоціацій)
От спробуй, білочко, тепер сама  придумати малюнок до слова «заєць»
У правильному написанні слова «заєць» мені потрібно запам’ятати  букву є. для цього малюю зайчика  і тулуб обводжу кольоровим олівцем у вигляді букви Є
Молодець. Ти правильно міркувала. Тепер тобі буде легко запам’ятати правопис словникових слів.
 Дякую, дякую!  Я зрозуміла , щоб запам’ятати словникове слово потрібно  уявити його та намалювати малюнок,  в якому заховається  сумнівна  буква

-         Діти, а що ви робили для того , щоб  запам’ятати словникові слова?
-         Ми теж малювали малюнки  до словникових слів


-         Гляньте, будь ласка , на виставку малюнків словникових слів

Виставка  малюнків.

Сова.  Які ви молодці, діти, а я вам приготувала ребус. ( жайворонок).
 Хто перший відгадає , той отримає від мене цей  чарівний олівець.    До  речі, це також  словникове  слово. Запам’ятайте його
Увага на монітор.
- Яка в слові «жайворонок»  сумнівна буква?
-  Покажіть її на малюнку.

4.     Доповніть речення.
Жайворонок літає.
 Жайворонок літає в… .
Жайворонок літає … в ….. .
…. жайворонок  літає …. в …. . Молодці


Дякуємо Вам , лісові мешканці.   Просимо Вас  на урок.
V. Узагальнення утруднення у зовнішньому мовлення
1.  До вашої уваги  «загадковий  мікродиктант.»У зошити ви повинні записати тільки слово відгадку, поставити в ньому наголос та виділити орфограму
Хто гнізда свого не має,
Яйця іншим підкладає,
А у лісі в холодку
Все кує, мудруля,
Хто вона?
(Зозуля)

У червоних чобітках, 
Вбілому халаті
Навесні він прилетів
 І сидить на хаті” ( лелека )

Перевіряємо ..


-        Яка сумнівна буква у слові зозуля?
-        Знайдіть силует цієї букви на малюнку.
-         Яке наступне слово – відгадка ?
-        Покажіть проблемну букву.

2.    Які синоніми можна підібрати до слова  лелека
Бусол, бузько, чорногуз, чугайстер,  боцюн, гайстер діал.
бушель, жабоїд, боцян, дзьобун,
веселик

-        Діти, про яких птахів сьогодні згадувалось на уроці.
(Дятел, жайворонок, лелека, зозуля.)
-        Яке зайве?
-        А коли відлітають перелітні птахи?  (Восени  - пишу е)

Продовжимо шукати зайві слова.

3.    Гра «Знайди зайве слово»
Київ, Україна, український, Батьківщина 
 Вересень, їжак, заєць, олівець
 
 Механік, бібліотека, учитель, інженер
 
 Понеділок, .                 середа,                                       спасибі,                            четвер
 



VI Самостійна робота із взаємоперевіркою
1.    Розгорніть підручник – зошит  Вправа 9 Випишіть в алфавітному порядку  назви дерев, поставте наголос, поділіть на склади. Складіть з одним  з цих слів на вибір речення.
Абрикос, апельсин, черемха,  черешня
-        Назвіть сумнівний голосний, якою буквою цей звук позначається на письмі?
Взаємоперевірка
-        Обміняйтесь зошитам  і перевірте  правильність  виконання роботи
-        Абрикос – сумнівна буква  и малюємо и
-        Апельсин   -  сумнівна  буква е , малюємо е
-        Черемха  – сумнівна буква е, малюємо е
-        Черешня  - сумнівна буква  е, знаходимо силует буки е

2.    Робота із словниковим тренажером
Змінимо вид діяльності попрацюємо  з словниковим тренажером: в…рблюд,   велос…пед, вогн…ще, во…зал, в..дмідь,  верес…нь, вул…ця,  гор..зонт

VII. Включення  у систему  знань і повторення
Коли ми не  знаємо значення слова, або не можемо його  пояснити, до якого словничка ми звертаємось
Робота з тлумачним словником (3клас)
  (Демонстрація  тлумачного словника , де 250000 слів і учнівського тлумачного словничка для кмітливих діточок, де зібрані тільки словникові слова, які вивчаються у 1 – 4 класах)

Пограємо в гру  «Початок – кінець»
Б – а ,  ( Бібліотека), В – Л  (вокзал) К – Т (Космонавт),П –Я  (пшениця)
- Діти, а які асоціації у вас виникають, коли ви чуєте  слово «пшениця»  Давайте складемо  асоціативний кущ
Комбайн            паляниця             рослина        хліб    

Коровай                                                                            зерно
                                            Пш…ниця                          злак
поле

хліб                           борошно                    торт
Отже «пшениця»  - це злакова рослина, найважливіша зернова культура. Поставте наголос. 
Сумнівна буква?

 Щоб ви краще  запам’ятали написання  слова «пшениця»,  знайдіть силует сумнівної приголосної в цьому слові, з чим вона вам асоціюється? ( Індивідуальна робота)
. 14. Кубування   Робота в парах.  (Кожній парі завдання)
  Ви будемо виконувати завдання , які розміщені на гранях цього куба. Тож приступаємо до кубування.

         1.   Тлумачення слова  «пшениця».      
2.     Скласти словосполучення зі словом  «пшениця»
 Пшениця  (яка) висока, золота, колосиста. 
3.     Підібрати споріднені слова до слова пшениця
4.      Скласти речення зі словом пшениця
5.    Записати прислів’я зі словом пшениця.
6.    Скласти  сенкан

Пшениця
Жовта , висока
Росте,  гойдається, родить
Пшениця – злакова рослина.
 Зерно .
Презентація груп. (Доповідачі презентують результати  своєї роботи.)
VIII. Рефлексія діяльності
Хвилюється в полі пшениця і жито,
І радість серця переповнює вкрай,
Бо вміє із працею й піснею жити
Наш рідний  український край.

 Знайдіть не екрані словникові слова, які ми вивчили на уроці. Назвіть сумнівну букву.
Закінчіть речення про наш рідний край, використовуючи  по можливості всі  словникові слова, з якими ми сьогодні працювали
Україна  - це шелест золотого  листя восени.
Україна  - це   черешневі сади білі хати.
Україна  -   це  золоті лани пшениці.
Україна  - це лелечі гнізда у дворі.
Україна  - це  пісня жайворонка навесні
Одне речення запишіть самостійно в зошит  і зробіть взаємоперевірку.

Підсумок:
 Що на уроці викликало захоплення, що вас вразило, що здивувало, що було цікавого?



Методи роботи зі словниковими словами

Методи роботи зі словниковими словами
Робота зі словниковими словами є доцільною на всіх етапах уроків: під час актуалізації опорних знань, вивчення нового матеріалу, на етапі закріплення, а також під час застосування інтерактивних вправ «Мозковий штурм», «Дешифрувальник» тощо.
Учитель повинен спланувати свою роботу так, щоб працюючи над темою уроку, словникові слова органічно вписувались  у тему.
Учні запам’ятовують вимову і правопис слів лише в тому випадку, якщо вчитель дотримується певної послідовності у своїй роботі.
1.     Створення проблемної ситуації – загострення уваги учнів як до лексичного значення слова, так і до його написання.
2.     Пояснення лексичного значення слова (із врахуванням підготовки учнів, із наочністю або описово, словесно).
3.     Наголошення на особливому правопису – зорове сприймання на дошці, картці з малюнком (у підручнику), вміщення картки з цим словом у таблицю «Пиши правильно», що постійно оновлюється.
4.     Звуко-буквений аналіз слова, перше переписування. попередження помилок, наголошення на різниці між написанням і вимовою.
5.     Складання словосполучень, речень та запис їх у зошит.

Дидактичні ігри на уроках української мови

Дидактичні ігри на уроках української мови

«Змійка»
 Кожний член групи по черзі виходить до дошки, записує по одному словниковому слову і підкреслює орфогра­му в ньому. Записи можна робити не тільки на дошці, а й на аркуші паперу. Тоді учень, який записав слово, передає папір однокласникові.
«Така цікава буква».
Школярі пригадують і записують яко­мога більше слів, до складу яких входять дві однакові букви.
Зразок.
Загадка, парасолька,
Україна, українська.
Годин­ник, корисний.      
Лелека, посередині тощо
Гру «Буква до букви» проводять, використовуючи картки літер розрізної абетки. Грають парами. За допомогою лічилочки ви­бирають учня, який буде починати гру: класти на парту на свій розсуд картку з написаною на ній буквою. Другий учень додає ще одну картку так, щоб вийшло слово. Настає черга першого учня. Він може прикладати свою картку з лівої, правої сторін або вза­галі вставляти картку між картками, що вже лежать на парті. Таким чином, гравці по черзі додають одну картку, намага­ючись скласти словникове слово. Виграє школяр, який першим побудує слово. Якщо гра проводиться декілька разів, бали (які нараховуються за кількістю карток у побудованому словниково­му слові) записують на окремому папері. У такому разі виграє першокласник, який набере найбільшу кількість балів. 

В світлі нової програми: формування компетентностей


Проблема формування ключових, загально предметних та предметних компетентностей учнів завжди була у центрі уваги українських науковцівТ.Байбари, Н.Бібік, О.Біди, С.Бондар, М.Вашуленка, І.Гудзик, Л.Коваль, О.Локшиної, О.Онопріенко, О.Овчарук, О.Пометун, К.Пономарьової, О.Савченко, С.Трубачевої та ін. Вченими визначено зміст основних дефініцій "компетентність" та "компетенція", здійснено порівняльну характеристику ключових компетентностей в європейських освітніх системах та розглянуто методичні аспекти формування в молодших школярів компетентностей та компетенцій.

Сучасна початкова школа не може залишатися осторонь від процесів модернізації освіти, які відбуваються нині в усьому світі, і в Україні зокрема. Початкової ланки освіти стосуються всі світові тенденції та інновації: особистісно орієнтований підхід, інформатизація, інтеграція тощо. До них належить і компетентнісний підхід, поява якого пов'язана, насамперед, з кризою освіти, що полягає в протиріччі між програмовими вимогами до учня, запитами суспільства і потребами самої особистості в освіті.

15 жовтня 2016 р.

Батьківські збори-тренінг «Стилі виховання дитини в сім’ї»







Батьківські збори-тренінг
«Стилі виховання дитини в сім’ї»
  

Тема: Стилі виховання дитини в сімї.
Мета: Ознайомити батьків зі стилями батьківської поведінки та стилями сімейного виховання. Дати можливість зрозуміти і відчути батькам, що їхня дитина особистість, з власними потребами і розвитком, яка може долати труднощі завдяки підтримці батьків.
Обладнання:
На дошці:
1. Висловлювання видатних людей:
“Хоч би яка у вас відповідальна і складна творча робота була на виробництві, знайте, що вдома на вас чекає ще відповідальніша, ще складніша, ще тонша робота — виховання людини. ”                                                     
                                                     В.Сухомлинський
“Дитина — рентгенівський знімок сім’ї. ”                                     
                                                     А.Макаренко
“Усі ми стали людьми настільки, наскільки навчилися любити і розуміти інших. ”
                                                      Б.Пастернак
“Якими діти народжуються, не залежить ні від кого, але щоб вони шляхом правильного виховання стали гарними нам під силу ”.
                                                      Плутарх
2. Зображення квітучої галявини.

Хід зборів.
Батьки заходять до класу, і вибирають листочок одного з п'яти кольорів, розсаджуються за столи, позначені цим кольором.
1.                 Презентація теми і мети батьківських зборів.
2.                 Розповідь вчителя про стилі батьківської поведінки.
Сім'я особлива атмосфера, куди дитина несе свою радість і горе, роздуми і сумніви. Саме від сімейного спілкування віє теплотою і сердечністю, турботою про дітей, доброзичливістю і чуйністю. Психологи стверджують, що саме сімейне спілкування — запорука доброго настрою і душевного спокою. І з другого боку — ніде люди не ранять так боляче, як вдома, в сімейних конфліктах. Психологічний клімат родини дуже важливий для психічного здоров'я дитини, він суттєво впливає на дитину, спричиняє стан комфорту, або дискомфорту. Стиль поведінки батьків позначається на становленні дитини, її розвитку.
Є такі стилі батьківської поведінки:
- Авторитетний. Батьки визначають та заохочують самостійність дітей. Вони відкриті до спілкування та обговорення з дітьми встановлених правил поведінки, допускають зміну своїх вимог у розумних межах. Діти у таких батьків добре адаптовані, упевнені у собі, вони добре навчаються у школі, та мають високе само оцінювання.
- Авторитарний. Батьки віддають накази, сподіваючись беззаперечного виконання, встановлюють жорсткі вимоги та правила, не допускають їх обговорення, дозволяють дітям лише мінімальну незалежність. Діти таких батьків часто боязкі та похмурі, невибагливі та вразливі.
- Ліберальні. Такі батьки не достатньо або зовсім не регламентують поведінку дитини, у них беззастережна батьківська любов. Дітям надають необмежену свободу, не встановлюють будь-яких обмежень. Такі діти схильні до неслухняності та агресивності, поводяться неадекватно та імпульсивно.
- Індиферентний. Між дітьми і такими батьками холодні взаємини. Батьки обтяжені власними проблемами, не мають сил на виховання дітей. Вони часто байдужі до власних дітей, не встановлюють жодних обмежень. При такій поведінці батьків дитину ніщо не втримує від вияву асоціальної поведінки.
Хай кожен з батьків проаналізує, який характерний стиль батьківської поведінки для нього і що потрібно змінити в своїй поведінці. Тому що найкраще адаптуються в житті діти авторитетних батьків.
3.                 “Галявина виховання ”.
На кожному столі є зображення квіток з написами дій дорослих під час виховання дітей. Прошу батьків вибрати дії, які найчастіше використовуєте у вашій практиці і прикріпити квіти до нашої “галявини ”.
Червоні квіти: покарання, накази, зауваження, глузування, присоромлювання, нотації, застереження, ігнорування, образа, допит.
Оранжеві квіти: критика, вмовляння, керування, повчання, моралізування.
Голубі квіти: особистий приклад, вислуховування, комплімент, заохочення, похвала, доброзичливі інтонації, зацікавленість, посмішка, підтримка.
І тепер подивимось на нашу “галявину ” - на ній досить багато червоних квітів, а червоний колір — колір застереження, заборони.
4.                 Робота в групах.
Більшість психологів вважає. Що психічне здоров’я, розвиток і становлення дитини нерозривно пов'язані також із типом батьківського виховання.
У кожної з п'яти груп є опис стилю батьківського виховання.
Прошу опрацювати їх і сформулювати докази того, що саме обраний стиль сімейного виховання найважливіший.
- Авторитарний стиль виховання.
Усі рішення приймають батьки, вони вважають, що дитина повинна підкорюватись їхній волі, ставлять перед дитиною високі вимоги, контролюють її поведінку, обмежують її свободу. Батьки змалку виховують почуття відповідальності, вміння долати труднощі.
- Опікувальний стиль виховання.
Батьки прагнуть бути завжди з дитиною, вирішувати за неї всі її проблеми. Дитина займає центральне місце в сім'ї.
- Потуральний стиль виховання.
Батьки приділяють дитині недостатньо уваги, вона віддана сама собі. Такі батьки не вміють виховувати, не спрямовують і обмежують дитину.
- Хаотичний стиль виховання.
У батьків відсутній єдиний стиль виховання, нема чітких вимог до дитини. Між батьками є розбіжність у виборі виховних засобів.
- Демократичний стиль виховання.
Батьки виховують у дитини особисту відповідальність і самостійність, відносно до її вікових можливостей. Дитина присутня при обговоренні сімейних проблем, бере участь у прийнятті рішень. Батьки вимагають від дитини обміркованої поведінки, і самі чуйно ставляться до її запитів. При цьому батьки виявляють твердість, дбають про постійне дотримання дисципліни.

Представник кожної групи зачитує опис стилю виховання і обґрунтовує чому даний стиль виховання є найкращім.
Орієнтовні пояснення батьків:
- Авторитарний.
Дитина ще нічого не розуміє, вона маленька. Батьки краще знають що їй потрібно і чого вона хоче, тому вона повинна слухатись.
- Опікувальний.
Треба щоб найменше труднощів і проблем було у дитини. Щоб дитину нічого не засмучувало.
- Потуральний.
Дитина хай робить що хоче, лише б не заважала.
- Хаотичний.
Коли є час, тоді виховуємо. Нас ніхто не виховував, і виросли.
- Демократичний.
Виховувати необхідно розумно. В разі потреби — допомогти, чи проконтролювати, чи дати змогу виконати самостійно.

 А учасники інших груп у формі дискусії обговорюють до чого може призвести саме даний стиль.
Орієнтовні відповіді опонентів:
- Авторитарний.
Діти таких батьків поводяться агресивно і відчужено. З віком дитина все частіше виявляє жорстокість, агресію. У неї неадекватна самооцінка (занижена, чи завищена).
- Опікувальний.
Дитина не може самоутвердитись, зростає її невпевненість у собі.
-Потуральний.
Дитина негативно ставиться до навчання, відчуває невпевненість, у неї низький рівень мотивації.
-Хаотичний.
Такі діти часто невпевнені, не довіряють дорослим. Відчуття нестабільності веде до несподіваних рішень, неадекватної поведінки.
-Демократичний.
Такі діти достатньо адаптовані, вони не соромляться запитувати, відповідальні і самостійні.
Висновок.
Тож найдоцільнішим є демократичний стиль виховання, коли батьки готові в разі потреби допомогти дитині, постійно спілкуються з дитиною, вірять в її здатність до успішної самостійної діяльності. Батьки найбільш значимі для дитини люди і саме від того, який стиль виховання ви обираєте, залежить якою людиною агресивно чи доброю, відкритою чи замкненою вона стане. Тому давайте ми з вами складемо загальні правила виховання наших дітей (за пропозиціями батьків і вчителя).
Правила виховання.
1.                Повірте у неповторність своєї дитини, у те, що вона єдина унікальна, не схожа на жодну іншу, і не є вашою точною копією. Приймайте її такою, якою вона є, підкреслюйте її сильні властивості.
2.                Будьте уважними і чуйними до дитини, уникайте образ і погроз.
3.                Поєднуйте повагу до дитини з вимогливістю, не соромтеся виявляти любов до дитини, дайте їй зрозуміти, що любитимете за будь-яких обставин.
4.                Намагайтеся, щоб ваша любов не перетворилася на вседозволеність та бездоглядність.
5.                Діти повторюють дії дорослих, насамперед батьків. Станьте взірцем для них.
6.                Заохочуйте особисту відповідальність і самостійність.
7.                Вимагайте обміркованої поведінки.
8.                Чуйно ставтесь до запитів дитини.
9.                Намагайтеся впливати на дитину проханням. І якщо прохання не виконується, лише тоді вдавайтеся до інструкцій наказів.
10.             Дбайте про постійне дотримання дисципліни.
11.             Покарання не повинне витісняти любов. Воно повинно бути справедливим, враховуючи вчинок і мотив.
12.             Частіше спілкуйтеся з дітьми, вислуховуйте їх.
А тепер поміркуємо, чи потрібно забрати деякі квіти з нашої “галявини ”, щоб вона стала більш ніжною і спокійнішою.
Як зазначає великий педагог, академік Шалві Амонашвілі, внутрішній вогонь, закладений у дитині природою, з'являється перед нами у трьох основних пристрастях:
-                  Перша пристрасть — це пристрасть, до Розвитку. Дитина не може не розвиватися — духовно, морально, розумово, фізично.
-                  Друга пристрасть — це пристрасть до Дорослішання. Діти прагнуть до дорослішання, хочуть бути старшими. Підтвердження тому — зміст рольових ігор, у яких кожна дитина бере на себе “обов’язки дорослої людини. Задоволення пристрасті до дорослішання відбувається в спілкуванні, в першу чергу з дорослими.
-                  Третя пристрасть — це пристрасть до Свободи. Дитина виявляє її з раннього дитинства. В різних формах і багатогранно. Особливо сильно вона виявляє себе, коли дитина 2-3-річного віку намагається вислизнути з-під оцінки дорослих, і прагне утвердити свою самостійність: “Я сам!”.
Зрозуміло, що дітям не можна дозволити все. Вседозволеність може згубно позначитись на їхній долі, але потрібно зрозуміти і те, що дітей неможна виховувати у всезабороняючій атмосфері, не можна їх постійно тримати в “своїх руках “, силувати і примушувати проти їхньої волі.
5.      Вправа “Моя дитина ”.
Ми склали загальні правила. Дійшли взаєморозуміння в питаннях сімейного виховання, тож об'єднаємось в одне коло (батьки сідають в одне коло).
Я вручаю вам оцю гарну, живу тендітну квітку — це образ вашої дитини. Передавайте її з рук в руки, і дивлячись на неї продовжить розповідь за початком:
“Я хочу, щоб мій син (моя донька), стали, були ...
Для цього я ...”
6.            Підсумок зборів.
“Дитина не тільки готується до життя — вона вже живе. Потрібно відкрити дитині саме життя. Допомогти їй проводити спостереження над явищами життя, черпати з них досвід для його поліпшення, вибрати в ньому вірний шлях ” Ш.Амонашвілі.
Виховуючи, будемо виховуватись самі, адже справжнє виховання дитини — у вихованні самих себе.


Література:
1.        Амонашвілі Ш.О. Посмішка моя, де ти? - Хмельницький, 2007. - 32 с.
2.        Амонашвілі Ш.О. Школа життя. - Хмельницький: Подільський культурно-просвітительський центр ім. М.К. Реріха, 2002. - 169.
3.        Корнієнко С.М, Коблюк Я.П. Батьківські збори у початкових класах: Навчально-методичний посібник. - Тернопіль, 1995. - С.64.
4.        Ревіна О. Батьківські збори “Дослідницька лабораторія” //Початкова освіта. - 2009 р. - №42 — С.14-17.
5.        Психолог на батьківських зборах / Упоряд. О. Главник — К.; Редакції загальнопедагогічних газет, 2003. - 112 с.- (Бібліотека “Шкільного світу”)