Кисленко І. В.,старший учитель
початкових класів
З0Ш
І-ІІІ ст. № 10
Тема: Людина починається з добра
Мета:
·
формувати у дітей поняття «доброти і добрих
вчинків», розкрити їх
значення в житті людини;
·
вчити
розрізняти «добре і погане»;
·
через
ситуацію вільного вибору, мотивувати прояв особистісного ставлення до життєвої
ситуації;
·
розвивати
вміння висловлювати думки оціночного характеру;
·
виховувати
у дітей духовно-моральні якості, викликати бажання дарувати добро іншим;
·
виховувати
у дітей почуття власної значимості в житті.
Обладнання: книжечки-казки;
картинки із зображенням казкових героїв; макет веселого сонечка; квітка
"Доброта"; промінчики сонця;
кольорові олівці; листочки із зображенням Баби Яги, що перетворюється в Бабулю
Ягулю; аудіо записи казок "Коза Дереза", "Котик і Півник";
Оповідання В. Сухомлинського "Петрик, собака і кошеня"; промінчики із
фотографіями дітей, смайлики-посмішки.
Хід уроку
I. Організація класу
Діти, сьогодні до
нас прийшли гості. Ми чекали їх і приготували привітання. Давайте його
розкажемо.
Гостей дорогих ми
вітаємо щиро.
Стрічаємо радо, з
любов’ю і миром.
Добра вам сьогодні,
і завтра! Щодня!
Усім Вам бажаємо
доброго дня!
II.
Оголошення теми і мети уроку
III.
Мотивація навчальної діяльності
Вчитель: Діти, яка пора року настала?
Діти: Настала зима, сьогодні восьмий
день зими.
Вчитель:Чи відчули ми ,що починається
зима? Які зміни сталися в погоді?
(Діти діляться своїми спостереженнями і
враженнями про початок календарної зими).
Вчитель: Діти, я сьогодні була дуже
здивована. Коли підійшла до школи, то побачила квіточку. Уявляєте?!Взимку я побачила квітку. Вона
просила їй допомогти, тому, що зимовий холодний вітер обірвав їй пелюстки,
закружляв їх і поніс. Цю квіточку я
принесла в клас. Ось вона!
Чи згодні ви їй допомогти?
Діти: Потрібно врятувати квіточку.
Вчитель: Ви помітили, що на кожній
пелюсточці написані літери. Давайте їх назвемо. (Д,Б,Р,Т).
Ця різнокольорова квіточка здається нам
казковою, чарівною. Якщо ми зможемо правильно розмістити зірвані пелюсточки, то
прочитаємо дуже гарне слово.

–
Діти, чи хорошу справу ми
зробили?
Діти: Так, ми врятували чарівну
квіточку.
Вчитель: А ще можна сказати, що ми
зробили добру справу.
Отже, сьогодні ми будемо говорити про
доброту, вчитимемося розпізнавати добро, творити його і дарувати іншим.
А урок наш ми
назвемо "Людина починається з добра".
IV.
Розкриття теми уроку
Вчитель: Що таке
"доброта"? Хто вас вчить бути
добрими?
Відповіді дітей.
Вчитель: З дитинства вам читають цікаві
казки. А які герої живуть у казках?
Казки вчать вас розрізняти добро і зло.
Добро має велику силу і в казках воно завжди перемагає зло.
1. Ми відправимося в Країну Казок. Закрийте очки, покладіть голівки на ручки,
уявіть,що ми на казковому літальному апараті летимо над полями і горами, над
морями і річками і переносимося в
казкову країну.
–
Відкриваємо очі. Де ми
опинилися? (Відкривається дошка. На дошці напис "В гостях у казки".
На дошці виставка дитячих казок). –
Діти, чи впізнали ви ці казки?
–
Казкові герої хочуть
перевірити, як добре ви знаєте їх
голоси.
(Слухаються записи казок)
а)Казка
"Коза-дереза": Хто х героїв цієї казки робив добрі справи? Чи змогли
добрі герої перемогти злу Козу-дерезу? Яким був Рак?
Казка "Котик І Півник": В якій казці живуть
герої,голоси яких ви почули?
Кого можна назвати добрим?
Отже: Добро завжди перемагає
б) На дошці ілюстрації казкових героїв:
Лікар Айболить, Попелюшка, Червона Шапочка, Баба Яга.
–– Діти, чи впізнали ви цих казкових
героїв? Хто з них робив добрі справи? (Відповіді дітей.)
Чому Фея допомагала Попелюшці?
Отже: За добро добром
платять.
Фізкультхвилинка
Бути добрим я учуся.
Це потрібно всім, я знаю.
Якщо спить моя бабуся –
Я тихесенько ступаю.
Ось так, ось так… я тихесенько ступаю.
Я малу сестричку маю,
Як заплаче – заспокою.
Їй ласкаво наспіваю
Добру пісню колискову.
Ось так, ось так… Добру пісню колискову.
Я хорошим, добрим буду,
Щоб робити добре діло.
Недаремно кажуть люди:
Доброта –– велика сила.
в) Діти, а чому залишилася Баба Яга?
Відповіді дітей: Баба Яга зла, її ніхто
в дитинстві не вчив бути доброю, вона не вміє співчувати, не вміє допомагати
іншим. Тому вона і стала такою злою і страшною.
Вчитель: Баба Яга вас запитує:
Добрим бути просто чи не просто?
Чи залежить доброта від зросту?
Як навчитися усіх любити?
Як навчитися добро творити?
Вчитель: Діти, а чи хотіли б ви навчити
Бабу Ягу , як стати добро? Давайте пограємо у гру "Мікрофон" і
розкажемо, які добрі справи ви робите.
Діти розповідають про свої хороші,
добрі вчинки у мікрофон.
Вчитель: Баба Яга уважно вас слухала і
вирішила теж стати доброю. Вчитель роздає листочки, на яких показано, як страшна Баба Яга
перетворюється на красиву Бабулю Ягулю.
Дітям
дається завдання: дома за допомогою кольорів показати поступове
перетворення Баби Яги.
Отже, добро прикрашає людину.
Діти, це ви зробили ще одну добру
справу і наша героїня вам дуже вдячна.
2. Вчитель: Діти,а чому ви вирішили
допомагати Бабі Язі?
Відповіді дітей: нам стало її жалко, що
в неї немає друзів, вона одинока, має дуже неохайний і страшний вигляд, вона
хотіла змінитися.
Вчитель: це почуття називається "співчуття".
– Послухайте оповідання В. Сухомлинського "Петрик, собака
і кошеня". Кому потрібне співчуття і допомога?
Вчитель читає оповідання не до кінця.
– Яку б кінцівку придумали ви?
Відповіді дітей.
– Послухайте, як закінчив оповідання автор - В.
Сухомлинський.
Діти, ваші думки співпали думкою автора. Це означає, що
ви вмієте співчувати і допомагати тим, хто цього потребує.
Отже, чужої біди для доброї людини не існує.
3.А тепер перевіримо, чи добре ви вмієте розрізняти, що
таке добре, а що таке погано.
Пограємо в гру "Так і ні".
– Бабусі хлопчик помагав,
На допомогу він мастак.
Він, діти, добрий хлопчик? (Так.)
– Тепер усі скажіть мені:
У сварці жити добре?
(Ні.)
–А як немає забіяк,
Тоді усім прекрасно?
(Так.)
– А як серця у всіх ясні,
То вам погано, діти?
(Ні.)
– Співає хлопчик гарно як!
А вам подобається?
(Так.)
– А як обличчя всіх сумні,
Похмурі, злі? Вам добре?
(Ні.)
– Кричить, ламає все хлопчак,
Це теж погано, діти?
(Так.)
– Тоді іще скажіть мені:
Як діти б’ються , добре?
(Ні.)
– Коли вам краще жити:
Коли сміються діти?
(Так.)
Звичайно, краще в мир
І з усіма дітьми дружити,
Щоб всі веселими були,
В добрі і злагоді жили.
4 . Добро, як сонце – всіх зігріває. Добра людина дарує
тепло іншим, з добрим приємно спілкуватися, така людина дарує радість і
посмішку. Добро схоже на таке сонечко.
(На дошці з’являється сонечко, що має очі та посміхається),Чого не вистачає
сонечку?
Діти: у цього сонечка немає промінців.
Вчитель: Уявіть себе промінцями цього
радісного і доброго сонечка. Якщо ви хочете робити добро людям, природі, всій
Землі, то розфарбуйте свій промінець кольором доброти і прикріпіть до сонечка.
(Всі діти виявили бажання виконати запропоноване
завдання.)
Діти, як можна назвати це сонечко?
Діти: Добре сонечко, Сонце Доброти,…
Вчитель: Сонце Доброти завжди буде сяяти в нашому
класі. Ви, я впевнена, надалі в житті
будете всім нести добро, ласку, співчуття і любов.
Вправа: А тепер візьміться за руки, посміхніться один
одному і побажайте один одному добра.
Підсумок:
Коли потрібно починати вчитися бути добрими?
Чи потрібні нам добрі люди?
Отже, пам’ятайте: хто робить добрі справи, до того добро
і приходить. Ви з’явилися на землі для добра, щоб стати хорошими людьми.
Дякую вам за ваші хороші думки, добрі, красиві вчинки. Ви
порадували мене і я хочу поділитися радістю з вами – подарувати кожному
смайлики-посмішки.
Любі діти!
Відкривайте серце для добра.
Всім, хто поруч, подаруйте
Крихітку тепла.

Немає коментарів:
Дописати коментар